Najbardziej rzetelny bukmacher w Polsce - Mostbet logowanie! Świetne bonusy, aplikacja mobilna w języku polskim, gratis dla nowych graczy i wiele więcej.
Bezpieczeństwo Poradniki

AVG Internet Security 2013 – czyli co potrafi nowy pakiet od AVG?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Wraz z rozwojem internetu, rozwija się również baza wirusów, które mogą być potencjalnym zagrożeniem dla naszego komputera. Na szczęście programy antywirusowe również się rozwijają, co widać po ilości nowych wydań i aktualizacji. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się pakietowi AVG Internet Security 2013, który na rynku jest od niecałych dwóch miesięcy. Przekonajmy się zatem co potrafi.

O AVG

AVG jest producentem oprogramowania antywirusowego dla platformy PC oraz android. Wersję mobilną pakietu mogliście zobaczyć w zeszłym tygodniu na naszym portalu, natomiast dzisiaj zajmiemy się wersją „dorosłą”, czyli tą przeznaczoną dla komputerów PC.

Instalacja

Instalacja pakietu AVG Internet Security rozpoczyna się nietypowo, ponieważ instalator uruchamiany jest w przeglądarce internetowej. Już w pierwszym kroku instalacji widać przystosowanie do interfejsu Metro.

 

Kolejne kroki to już standardowa instalacja. Po prostu dalej, dalej, dalej. Jedyną niedogodnością jest konieczność wpisywania samemu myślników przy podawaniu klucza instalacyjnego.

Interefejs programu

Tutaj znowu mamy dużo Windowsa 8. Panel główny programy składa się z kilku kafelek, przez które mamy dostęp do kolejnych części programu i menu górnego. Drugi poziom również jest oparty o interfejs metro, a dopiero na trzecim poziomie możemy znaleźć nieco bardziej klasyczne ustawienia. Z jednej strony to całkiem przemyślany system, a z drugiej osoby, którym metro nie przypadło do gustu mogą być poirytowane interfejsem programu.

 

 

Dostępne funkcje

Jak przystało na pakiet typu Internet Security, oprócz oprogramowania antywirusowego dostajemy również skaner poczty, zaporę sieciową, ochronę tożsamości sieciowej i ochronę przed atakami z sieci WWW.  Na papierze wygląda to dobrze, a jak jest w praktyce?

  

Zacznijmy więc od antywirusa. W tym przypadku AVG 2013 radzi sobie całkiem nieźle.  Moduł antywirusowy wykazał skuteczność na poziomie 93%, co jest całkiem dobrym wynikiem. Trochę gorzej wyglądało to od strony zużycia zasobów systemowych, ale o tym za chwilę.

  

Kolejny moduł to skaner poczty. Niestety tutaj AVG się nie popisało. Okazało się bowiem, że po instalacji oprogramowania połączenie się z moim serwerem poczty było nie możliwe i dopiero deinstalacja pakietu pozwoliła na korzystanie z poczty.

 

O ile w przypadku skanera się nie udało, tak zapora sieciowa działa całkiem prawidłowo, chociaż w tym przypadku rewelacji nie ma. Po prostu zapora jest i spełnia swoje zadanie.

Następnym programem zawartym w pakiecie jest ochrona tożsamości. W zasadzie nie wiem kto tego używa, ale widocznie znaleźli się chętni. Według mnie jeśli ktoś korzysta z komputera w sposób odpowiedzialny, to jest w stanie uchronić się przed wykradaniem haseł czy kont bankowych.

Ostatnim elementem jest ochrona przed atakami z sieci WWW. Według mnie to właśnie ten element jest najmocniejszą stroną programu ze względu na wysoką wykrywalność zagrożeń. O ile dotychczas uważałem, że w tym zakresie dominuje Avast, tak AVG Internet Security 2013 pozytywnie mnie zaskoczył.

Oprócz funkcji głównych program posiada również ciekawą funkcję w postaci PC Analyzera. Moduł ten to de facto wersja demo programu PC TuneUp pozwalającego zwiększyć wydajność systemu. PC Analyzer pozwala bowiem na przeskanowanie systemu pod kątem błędów i problemów z wydajnością, a także pozwala przejrzeć listę błędów, ale ich nie usuwa. Jeśli chcemy to zrobić musimy kupić PC TuneUp.

Platforma testowa

Wszystkie testy zostały wykonane na naszej redakcyjnej platformie testowej. Do testów użyto dwóch programów: AVG Internet Security 2013 i avast! Antywirus. Do testów modułu antywirusowego została przygotowana specjalna paczka wirusów o łącznej pojemności 2GB. Do testów modułu sieciowego wybrałem 15 podejrzanych stron, będących potencjalnymi nosicielami wirusów (głównie serwisy z torrentami i crackami).

Pozespół Model Dostarczył
Procesor: AMD Phenom II 720BE
Płyta główna: Gigabyte 870A-USB3L
Pamięć RAM: Kingston HyperX Predator 8GB 1866MHz
Dysk SSD: Kingston HyperX 3K 120GB
Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTS450 1GB
Zasilacz: Aerocool VP-450
Obudowa: Antec One

Testy

 

Pierwszym testem była oczywiście wykrywalność wirusów z przygotowanej paczki. W tym wypadku zarówno darmowy avast! I płatny AVG zanotowały podobną wykrywalność.

Następnym testem było sprawdzenie, jak programy radzą sobie z wykrywaniem zagrożeń sieciowych. Ku mojemu zdziwieniu to właśnie AVG Internet Security 2013 poradził sobie lepiej, mimo że to avast! Zawsze przodował w tej kategorii.

Ostatnim testem jest test zużycia pamięci RAM i zasobów procesora. Niestety w tym przypadku AVG nie poradził sobie najlepiej. Oznacza to, że producent nie wyciągnął wniosków z przeszłości, kiedy AVG potrafił sparaliżować nawet całkiem przyzwoite komputery.

Podsumowanie

AVG Internet Security 2013 z pewnością ma kilka ciekawych funkcji, które nieraz mogą okazać się bardzo przydatne. Mocną stroną programu jest moduł antywirusowy i moduł wykrywania zagrożeń sieciowych. Niestety toporność programu i liczne problemy z jego działaniem (ochrona poczty) są potężnym ciosem dla programu, który powinien zapewniać „kompleksową ochronę”. Jaki jest zatem werdykt? Chyba najsprawiedliwiej będzie powiedzieć, że jest nieźle, ale mogło być lepiej.

Zalety

  • Duża liczba funkcji
  • Spore możliwości konfiguracji
  • Dobry antywirus
  • PC Analyzer
  • Wykrywanie zagrożeń sieciowych

Wady

  • Zasobożerność
  • Problemy ze skanerem poczty
  • Liczne drobne potknięcia
  • Zbyt wysoka cena w stosunku do jakości 

 

Serdecznie dziękujemy firmie CORE za dostarczenie oprogramowania do testów: 

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj