Dawno, dawno temu, w czasach kiedy granica 1GHz była dla procesorów jedynie nierealnym marzeniem, aktualizacja BIOSa była nie lada wyczynem. Najpierw trzeba było włożyć dyskietkę, później wpisać odpowiednią komendę i czekać na cud, żeby tylko coś się nie zawiesiło, bowiem przerwanie aktualizacji oznaczało wyrzucenie płyty głównej do kosza. Te czasy na szczęście minęły i teraz każdy może zaktualizować swojego BIOSa, a klienci firmy ASRock mogą to teraz zrobić łatwiej niż nigdy dotąd.

Od czasów o których pisałem w pierwszym akapicie minęło wiele lat. Ewolucja przyniosła nam Boot-Block, później oprogramowanie, które instalowało aktualizację z dysku twardego, aż wreszcie tajwańska firma ASRock zaproponowała swoim klientom aktualizację BIOS UEFI przez Internet. Cały proces jest bajecznie prosty, ponieważ jedyną czynnością, jaką trzeba wykonać jest uruchomienie w BIOSie aktualizacji przez Internet. Oprogramowanie startowe samo dobierze nam odpowiednią aktualizację, a następnie zainstaluje ją prosto z Internetu.

Takie rozwiązanie będzie dostępne we wszystkich nowych płytach głównych ASRocka, chociaż możliwe jest, że będzie dostępne również dla produktów obecnych na rynku. Niestety w drugim przypadku potrzebna będzie klasyczna aktualizacja, a dopiero kolejne będą dostępne w opisany sposób.

 

 

 

 

 

Źródło grafik: expreview.com