Ciekawostki technologiczne Drony

Alpiniści przemysłowi będą zastępowani dronami

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zdjęcia z powietrza czy wysyłka niedużych towarów Amazona to zaledwie dwa znane użycia dronów. Aerones, firma produkująca innowacyjne drony o dużym udźwigu, zmienia oblicze powietrznych maszyn, proponując ich zastosowania w wielu branżach. Teraz firma chce zastąpić alpinistów przemysłowych np. myjących okna swoimi dronami.

Bezpieczna alternatywa do prac na wysokości – alpiniści przemysłowi mogą czuć się zagrożeni

Założona w 2015 roku firma opracowała prototyp drona czyszczącego, który wkrótce może zastąpić człowieka na niebezpiecznych wysokościach. Według informacji producenta, maszyna jest w stanie czyścić okna biurowców 20 razy szybciej niż alpinista przymysłowy. Obecnie maksymalny zasięg drona wynosi 350 metrów i mycie okien jest zaledwie jednym z wielu planowanych zastosowań.

Na oficjalnej stronie konstruktora czytamy, że maszyna ma być narzędziem do:

  • gaszenia pożarów na wyższych piętrach wieżowców biurowych (nawet na wysokości 180 metrów),
  • ratowania życia ludzkiego w trudnych warunkach,
  • konserwacji łopat turbin wiatrowych.

Zastąpienie człowieka przez maszyny niewątpliwie przyczyni się do zapobiegnięcia utraty życia ludzkiego czy jego uszczerbku. Dodatkową korzyścią są kwestie finansowe leżące po stronie pracodawcy, który odpowiada za wypłacenie roszczenia zgłoszonego przez poszkodowane rodziny.

Wygląda na to, że alpiniści przemysłowi mogą czuć na plecach oddech technologi, która za jakiś czas może ich zastąpić. Na pewno zagrożeni mogą czuć się Ci alpiniści którzy myją okna. Innych, którzy robią przeglądy ciężko będzie zastąpić.

Specyfikacja techniczna

Dron unosi 14 silników, waży 90kg, a rama nośna ma wymiary 3×3 metry. Operator kontroluje lot dzięki podglądowi w jakości HD i łączności 5G. Ze względu na swoją wielkość, maszynę można zamocować hakiem bezpieczeństwa na dachu czyszczonego budynku, aby uniknąć upadku z wysokości w przypadku awarii.

Na poniższym filmie można zobaczyć tego drona w akcji. Zwróćcie uwagę, że zasilanie do niego jest dostarczane po kablu!

Aerones nie jest pierwszą firmą proponującą latającą maszynę służącą do czyszczenia okien. W maju bieżącego roku 19-letni student z Australii, Oliver Nicholls zaprojektował prototyp drona myjącego okna. Wynalazek zagwarantował nastolatkowi pierwsze miejsce podczas Międzynarodowych Targów Nauki i Inżynierii Intel (ISEF) oraz nagrodę imienia Gordona E. Moore’a, założyciela Targów.

Skomentuj