Wielu użytkowników szuka alternatywy dla drogich smartfonów. Zakup nowego Samsunga S5 lub iPhone’a to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Możemy zdecydować się na wcześniejsze generacje tychże modeli, ale zwykle trafiamy na modele używane (i mocno zużyte), z wadami lub z brakami technologicznymi, które zostały naprawione dopiero teraz – w najnowszych modelach.

Tajwański producent Acer postanowił wytoczyć wojnę znanym markom produkującym smartfony i pod koniec kwietnia 2014 roku wypuścił na rynek nowość – Acer Liquid Z4. Telefon ten trafił także do sieci T-Mobile. Jest więc dostępny i oferowany przez dużą sieć komórkową. Warto przyjrzeć się mu bliżej, aby ocenić, czy niska cena to jedyna zaleta tego telefonu.

 

Acer Liquid Z4 pod lupą – pierwsze wrażenia

Acer znany ze świetnych laptopów chce zawojować rynek telefonów. Zobaczmy, co przygotował dla użytkowników, którzy zdecydują się na model Liquid Z4. Pierwsze wrażenie? Z wyglądu bardzo solidnie i co najważniejsze – tanio. W T-Mobile mamy okazję kupić ten telefon już w najtańszym abonamencie, natomiast kupując Acer Liquid Z4 w sklepach internetowych, musimy przygotować około 400 złotych za nowy egzemplarz. Oczywiście trzeba mieć świadomość, e nie kupujemy telefonu, który parametrami przypomina Samunga Galaxy S5 (lub nawet S4 i S3), ale w tej cenie otrzymujemy wszystko, czego potrzebuje współczesny smartfon.

Skupmy się na wyglądzie. Obudowa jest plastikowa (w tej cenie ciężko liczyć na inny materiał). Wykonana solidnie, telefon spasowany jest poprawnie, dobrze leży w dłoni, nie trzeszczy i nie skrzypi. Dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i białym.

 

Specyfikacja techniczna

Wszyscy, którzy czekali na technologiczne fajerwerki raczej się zasmucą. Acer Liquid Z4 to standardowy smartfon z Androidem. Pod obudową Liquid Z4 znajdziemy dwurdzeniowy procesor 1,3 GHz i małą ilość pamięci – 512 MB. Telefon posiada także 4 GB wbudowanej pamięci i 4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 480×800 pikseli.

Za plus natomiast można uznać przyzwoitej jakości aparat wbudowany o rozdzielczości 5 Mpix. Z perspektywy technicznej smartfon nie różni się za bardzo o takich modeli, jak chociażby Samsung Young. Jest w podobnej cenie, jakość wykonania również nie zachwyca, ale także nie jest na minus.

 

Jakieś różnice?

Stając przed wyborem taniego i w miarę funkcjonalnego smartfona szukamy różnic. Acer Liquid Z4 spośród kilkunastu innych modeli smartonów w tej cenie wyróżnia się kilkoma aspektami. Po pierwsze – posiada specjalny, niespotykany w innych modelach przycisk na tyle obudowy. Drugim atutem jest dodawana do zestawu nakładka producenta.

Wspomniany przycisk każdy może zaprogramować pod swoje potrzeby. Znane rozwiązanie ze smartfonów LG, gdzie z tyłu obudowy mamy przycisk regulacji głosu i blokady.

Natomiast największym problemem w Acer Liquid Z4 jest interfejs i dziwne tryby pracy telefonu. Ikona Mode na pulpicie zachęca do wciśnięcia. Po jej uruchomieniu telefon przełącza się w różne tryby, których co gorsza – użytkownik sam nie może wyłączyć. Pomaga dopiero twardy reset.

 

Podsumowanie

Acer Liquid Z4 to telefon godny uwagi i solidny w swoim przedziale cenowym, ale nie spodziewajmy się fajerwerków.

 

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

Skomentuj