Bezpieczeństwo Njusy

8080 nowy numer alarmowy w walce z cyberoszustwami – zgłaszaj podejrzane SMS-y

Pinterest LinkedIn Tumblr

Świat staje się coraz bardziej zintegrowany dzięki internetowi, ale niestety wraz z postępem technologii rośnie również liczba zagrożeń. W odpowiedzi na to CERT Polska, zespół specjalizujący się w reagowaniu na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie, wprowadza nową inicjatywę mającą na celu poprawę wspólnego bezpieczeństwa online. Kluczowym elementem jest uruchomienie nowego numeru alarmowego, 8080, który umożliwia bezpłatne zgłaszanie podejrzanych wiadomości SMS na terenie Polski.

Eksperci z CERT Polska zalecają, aby w przypadku otrzymania podejrzanego SMS-a użyć opcji „Przekaż” lub „Prześlij dalej”. W sytuacji, gdy to niemożliwe, wystarczy skopiować treść wiadomości i wysłać ją na wspomniany numer alarmowy – 8080. Ta proaktywna forma zgłaszania ma na celu skuteczną walkę z cyberoszustami, którzy wykorzystują różne chwyty, zarówno z linkami, jak i bez nich.

Warto podkreślić, że nowy numer, 8080, będzie działał równocześnie z dotychczasowym – 799 448 084, co ułatwi proces zgłaszania.

Nowa inicjatywa CERT Polska to krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa online dla wszystkich użytkowników w Polsce. Numer alarmowy 8080 stanowi skuteczne narzędzie do szybkiego zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS, wspierając naszą wspólnotę w walce z cyberoszustwami. Warto mieć na uwadze, że współpraca zespołu CERT oraz czujność użytkowników są kluczowe dla skutecznej ochrony przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Zgłaszajmy podejrzane sytuacje, aby wspólnie tworzyć bezpieczniejsze środowisko online.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj