Poradniki

System padł? Odzyskaj dane za pomocą pendrive’a

Pinterest LinkedIn Tumblr

Bardzo często zdarza się tak, że nasz system operacyjny odmówi posłuszeństwa i trzeba ratować się reinstalacją systemu. Niestety pliki, jakie posiadamy na swoich komputerach bardzo często są zbyt ważny, by puścić je w niepamięć, dlatego warto skopiować je na wymienny nośnik przed usunięciem danych z dysku twardego. Ale jak to zrobić, skoro nasz system nie działa? Na szczęście są jeszcze systemu linux typu Live CD, które oferują pełną funkcjonalność bez potrzebny instalacji.

Większość bardziej zaawansowanych użytkownikach słyszała o tego typu systemach, a Ci mniej zaawansowani często domyślają się istnienia takich dystrybucji. Systemy typu Live Cd pozwalają na uruchomienie systemu bezpośrednio z płyty CD lub DVD, a także z pamięci flash. Jako, że coraz więcej osób rezygnuje z posiadania napędów, a niektórzy po prostu mają netbooki, dlatego też omówię przygotowanie bootowalnego pendrive zawierającego system typu Live CD.

Co będzie nam potrzebne?

Wbrew pozorom do przygotowania takiego systemu nie trzeba wiele. Wystarczy tylko pendrive o wielkości minimum 2GB (chociaż w przypadku mniejszych dystrybucji wystarczająca może okazać się nawet pamięć 64MB). Ponadto potrzebna będzie sama dystrybucja linuksa (ja wbrałem Ubuntu) oraz niewielki program o nazwie LinuxLive USB Creator, który możemy pobrać stąd.

Zatem zaczynamy! Pierwszym krokiem będzie znalezienie komputera z dostępem do internetu (często mamy w domu więcej niż jeden komputer, a jeśli nie, z pewnością mają go nasi znajomi) i pobranie wybranej dystrybucji linuksa. W przypadku Ubuntu znajdujemy na oficjalnej stronie dystrybucji stronie taki obrazek:

Po kliknięciu mamy do wyboru kilka wersji oprogramowania i kilka możliwości pobrania. Najlepiej wybrać dystrybucję 32Bitową i pobrać ją z serwera http.

Następnym krokiem jest pobranie programu LinuxLive USB Creator i zainstalowanie go na naszym komputerze.

Gdy program jest już zainstalowany, otwieramy go i postępujemy według instrukcji:

  • Wybieramy dysk na którym chcemy zainstalować naszą dystrybucję. Program automatycznie wykryje pendrive’a, który jest podpięty do komputera, dlatego wystarczy go tylko zaznaczyć.

  • Następnym krokiem jest wybranie naszego pliku iso. W tym celu klikamy w ikonę ISO/IMG/ZIP i wybieramy pobraną dystrybucję.

  • Zaznaczamy opcję formatowania naszego pendrive’a w celu instalacji linuxa.

  • Klikamy w błyskawicę w celu rozpoczęcia przygotowania naszej pamięci przenośnej.

Po zakończonej instalacji program automatycznie otworzy przeglądarkę ze stroną na której znajduje się podziękowanie za użycie programu.

Po tych czynnościach nasz pendrive jest gotowy do użycia i bez problemu możemy użyć go w celu odzyskania danych.

Ważne: Aby komputer bootował system z pendrive należy sprawdzić czy płyta główna posiada opcję bootowania z USB, a następnie zaznaczyć bootowanie z USB jako pierwsze.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

komentarze 2

  1. Jest też inny sposób – wystarczy ściągnąć jakiegokolwiek pingwina i włożyć czysty USB do PC. Reboot, w biosie ustawienie bootowanie z pena i instalujemy system tak jak na zwykłym dysku twardym : )

  2. Mnie to zawsze pozytywnie bawiło w systemach MAC OS. Przy uszkodzonym dysku można było zainstalować system na pendrive i normalnie funkcjonować. Przydatne było/jest to zwłaszcza w niektórych starszych seriach macbooków gdzie montowane były dyski 1,8″ na takie śmieszne awaryjne taśmy. Strasznie drogie cholerstwo (zarówno taśma jak i dysk). W celu optymalizacji kosztów można było kupić szybki nano (by nie wystawał za mocno z portu) pendrive usb 3.0 i bez większych kłopotów korzystać.

Skomentuj