MVP (Minimum Viable Product) to temat, który od dawna zyskuje na popularności w świecie IT. Każdy, kto planuje stworzyć własną aplikację lub system informatyczny, powinien wiedzieć, czym jest MVP i jak je tworzyć. Nie jest to jednak łatwe zadanie, a popełnienie błędów podczas tworzenia MVP może przynieść poważne skutki biznesowe. W tym artykule przedstawimy 10 najczęstszych błędów, które można popełnić, podpowiemy, jak ich unikać oraz jak stworzyć Minimum Viable Product. Jeśli interesuje Cię tworzenie MVP, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
MVP (Minimum Viable Product) to temat, który od dawna zyskuje na popularności w świecie IT. Każdy, kto planuje stworzyć własną aplikację lub system informatyczny, powinien wiedzieć, czym jest MVP i jak je tworzyć.
Nie jest to jednak łatwe zadanie, a popełnienie błędów podczas tworzenia MVP może przynieść poważne skutki biznesowe. W tym artykule przedstawimy 10 najczęstszych błędów, które można popełnić, podpowiemy, jak ich unikać oraz jak stworzyć Minimum Viable Product. Jeśli interesuje Cię tworzenie MVP, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
1. MVP nie jest dla mnie
Niektórzy ludzie myślą, że MVP jest tylko dla dużych firm. Nic bardziej mylnego. Tworzenie MVP jest dla każdego, kto chce sprawdzić, czy jego pomysł na aplikację czy system ma potencjał.
Tworzenie oprogramowania warto rozpocząć od najprostszej wersji produktu, która zawiera tylko kluczowe funkcjonalności, czyli właśnie MVP.
Należy jednak pamiętać, że MVP musi być skalowalne, aby uniknąć kosztownych zmian w przyszłości.
2. Pomijanie etapu analizy i badań rynku
Badania rynku to jeden z pierwszych etapów w procesie tworzenia MVP. Nie można go pominąć, ponieważ jest on kluczowy dla powodzenia projektu.
Analiza biznesowa pomoże zweryfikować zasadność pomysłu, podpowie rozwiązania, a także wskaże możliwe zagrożenia. Dlatego warto skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej, która ma doświadczenie w tworzeniu MVP.
3. Traktowanie MVP jako tymczasowego produktu czy rozwiązania
Trzeba pamiętać, że MVP to nie tymczasowy produkt, a początek drogi do sukcesu pełnowartościowego produktu.
Projektowanie architektury to podstawa, na której budowane będą kolejne części. Dlatego już na tym etapie trzeba zwrócić uwagę na możliwość łatwego skalowania projektu oraz przyszłe rozbudowy jego funkcjonalności.
Do tego potrzebni są doświadczeni programiści, testerzy oraz project managerowie, zarządzający procesem wytwarzania oprogramowania.
4. Nieprzykładanie wagi do testów
Nie narażaj swoich użytkowników na zniechęcenie, które mogą spowodować błędy w aplikacji! Każda aplikacja powinna zostać dokładnie przetestowana przed udostępnieniem jej użytkownikom.
Testy wykonane przez programistów często nie są wystarczające, dlatego należy zatrudnić specjalistów-testerów, którzy pomogą zapewnić jakość produktu.
5. Ignorowanie feedbacku
Feedback użytkowników jest niezwykle ważny dla końcowego sukcesu produktu. Dlatego warto wysłuchać opinii Twojej grupy docelowej, która pozwoli na ulepszanie go i dostosowywanie do jej potrzeb.
Feedback można pozyskać za pomocą różnych narzędzi takich jak:
- ankiety,
- testy użyteczności,
- badania rynku.
Nie ignoruj opinii użytkowników. Dzięki wskazówkom zebranym z rynku będziesz w stanie szybciej oddać swój produkt i zyskać ich lojalność.
6. Zaniedbywanie procesu wdrażania
Stworzenie MVP to jedno, ale jego odpowiednie wdrożenie to kolejny ważny etap. Często popełnianym błędem jest zaniedbanie strategicznego i przemyślanego etapu wdrożenia produktu na rynek i koncentracja wyłącznie na tworzeniu kolejnych etapów oprogramowania.
Tymczasem, proces wdrażania to klucz do sukcesu i osiągnięcia założonych celów biznesowych. Podczas wdrażania MVP na rynek należy zwrócić uwagę m.in. na takie elementy jak:
- strategia marketingowa,
- promocja produktu,
- wsparcie techniczne dla użytkowników
- określenie kryteriów sukcesu.
7. Brak odpowiedniego zarządzania produktem
Niezależnie od tego, czy tworzysz nowy produkt, czy rozwijasz już istniejący, warto zadbać o odpowiednie zarządzanie produktem.
Warto zaplanować i wdrożyć metody, które pozwolą na sprawną pracę zespołu i zarządzanie projektem.
Metody Agile, takie jak Scrum czy Kanban, mogą pomóc w zarządzaniu projektem w sposób efektywny i zwinny.
8. Skupienie na technologii, a nie na użytkownikach
Kolejnym często popełnianym błędem jest skupienie na technologicznych aspektach projektu kosztem potrzeb i wymagań użytkowników.
W procesie tworzenia MPV programowanie to tylko wierzchołek góry lodowej. Przede wszystkim należy się skupić nad tym, co ostatecznie zostanie zaprezentowane użytkownikom.
Przed przystąpieniem do pracy nad MVP, warto przeprowadzić:
- badania rynku,
- analizę konkurencji
- poznać potrzeby docelowych użytkowników.
To pozwoli na stworzenie produktu, który będzie odpowiadał na ich potrzeby i oczekiwania.
9. Brak testów i monitoringu produktu w fazie wprowadzania na rynek
Testy i monitoring produktu warto przeprowadzać regularnie nie tylko w fazie tworzenia, ale również po wprowadzeniu na rynek!
Testy pozwolą na wyłapanie ewentualnych błędów i problemów, a monitoring pozwoli na bieżące śledzenie zachowań użytkowników oraz jeszcze lepsze dopasowanie go do ich potrzeb.
10. Brak planu rozwoju
Warto od początku mieć świadomość, że produkt będzie musiał być ciągle rozwijany i udoskonalany. MVP to jedynie początek drogi!
Dlatego tak ważne jest przygotowanie planu rozwoju zgodnego z celami biznesowymi i oczekiwaniami użytkowników, który pozwoli na dalszą rozbudowę produktu i wprowadzenie kolejnych funkcji.
Podsumowanie
Tworzenie MVP to kluczowy element rozwoju każdego projektu. Pomimo tego, wiele firm popełnia błędy, które mogą zniwelować wysiłek włożony w projektowanie MVP.
Jednakże, dzięki odpowiednim narzędziom i podejściu, można uniknąć kosztownych błędów i osiągnąć sukces. Warto skorzystać z pomocy firm zewnętrznych, które mają doświadczenie w tworzeniu MVP, analizie biznesowej i tworzeniu dedykowanego oprogramowania.
Jeśli szukasz doświadczonego partnera technologicznego do realizacji swojego projektu specjaliści z Solwitu chętnie Ci pomogą.
Skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację, aby wspólnie opracować dalsze kroki.