W sieci pojawia się wiele teorii spiskowych na temat tego, że producenci komputerów (PC, laptopy) czy innych urządzeń elektronicznych wyposażonych w kamerę czy mikrofon są w stanie podglądać swoich klientów bez ich wiedzy. Dlatego powstaje często pytanie: czy zaklejać kamerę w swoim laptopie?

W 2016 roku pojawi się zdjęcie CEO Facebooka na które szczególną uwagę zwrócili internauci gdyż w tle stał jego komputer który miał zaklejoną kamerę oraz mikrofon. Czyżby szef największej bazy danych ludzi czegoś się obawiał? A może wie coś czego my nie wiemy?

Wszystko się rozchodzi o to, powyższe zdjęcie szefa Facebooka. Przyjrzyjcie się jemu dokładnie. Co na nim widać? Kamera jest zaklejona, wejście na słuchawki również. Szef FBI – James Comey – przyznał, że robi dokładnie to samo.

Razem ktoś pewnie powie, że szef FB czy FBI są znanymi i wpływowymi osobami na świecie więc ich wybór jest uzasadniony. Co więcej, tajne dokumenty NSA które opublikował Edward Snowden pokazują, że amerykańskie i brytyjskie służby w latach 2008-2010 przechowywały zdjęcia milionów użytkowników serwisu Yahoo.

W 2013 roku dziennikarze BBC Radio 5 live znaleźli strony internetowe na których można było wymienić się zdjęciami zrobionymi za pomocą kamery na laptopie (oczywiście bez wiedzy i zgody).

Dalej zastanawiasz się czy zaklejać kamerę? Uważasz, że osób takich jak ja czy Ty to nie dotyczy? To co powiecie na historię pewnej pary z Kanady, która dostała wiadomość na Facebooku od nieznajomego ze zdjęciem w którym są w swoim łóżku (później się okazało, że para zrobiła sobie wieczór filmowy na Netflixie)? Skończyło się na zawiadomieniu policji, ale sprawcy nie udało się złapać.

I co teraz zrobisz? Czy zakleisz kamerkę?