Poradniki

Co to jest hosting stron i jak wybrać odopowiedni?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Co to jest hosting? W tym wpisie poznasz jedną z podstawowych usług działającą w internecie. Tą usługą jest hosting. Jeżeli chcesz założyć biznes internetowy, to musisz skorzystać z usług hostingowych. A czym jest hosting, co oferuje i na zwrócić uwagę, znajdziesz w dalszej części wpisu.

Co to jest hosting?

Na to pytanie można odpowiedzieć w kilku punktach:

  • Hosting, to usługa która pozwala poprawnie funkcjonować Twojej stronie internetowej (np. sklep internetowy, blog, forum) w sieci 24/7 i bezproblemowo. Na takim hostingu umieszczasz niezbędne pliki (np. obrazki, nagrania wideo, pliki HTML) do poprawnego funkcjonowania strony.
  • Hosting, czy też serwer, to nic innego jak komputer, który cały czas jest włączony oraz jest podłączony do internetu.
  • Kupując hosting, wykupujesz przestrzeń na takim odpowiednio skonfigurowanym „komputerze”. Na serwerze możesz umieścić nie tylko stronę internetową, lecz również rozbudowane serwisy, portale, sklepy internetowe, możesz zakładać skrzynki e-mail lub umieszczać pliki.
  • Najpopularniejszą formą hostingu jest hosting współdzielony, który polega na korzystaniu z przestrzeni danego serwera przez wielu użytkowników (klientów).
  • Hosting musi również zapewniać największy stopień bezawaryjności oraz zabezpieczenia.

Skoro już wiadomo co to jest hosting, to przejdźmy do dalszej części poradnika: na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

Jaki hosting wybrać?

Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb. Na szczęście większość firm hostingowych spełni wymagania. Większość ofert będzie bardzo podobnych a różnica będzie w parametrach jak i w cenie.

Poniżej wypunktowałem najistotniejsze kwestie, o jakich powinno się pamiętać decydując się na wykupienie usługi hostingu.

Technologia

Wybierając usługę hostingową należy zwrócić uwagę na dopasowanie opcji określonego serwera do kryteriów Twojej strony internetowej. Nie każda strona internetowa, szczególnie o złożonej strukturze, może być obsłużona przez poszczególne konto hostingowe. W trakcie wyboru odpowiedniego hostingu należy zwrócić uwagę na jego parametry, szczególnie ważnym aspektem jest pojemność serwera. Dla przykładu niektóre strony internetowe zawierają duże pod względem wielkości multimedia przez co strona działa wolno. Jeśli wybierzemy hosting o większej pojemności strona www będzie działać płynnie, na co również zwracają uwagę klienci.

Niezawodność działania

Czas stałego działania serwera określony w procentach to tzw. uptime. Sprawne działanie serwera zapewnia stały dostęp do Twojej strony internetowej. Przy doborze hostingu należałoby sprawdzić, jaka jest zapewniana dostępność usług świadczonych przez konkretnego dostawcę. Zakłada się, iż pożądana wartość uptime wynosi ok. 99%. Znaczy to, iż podczas oglądania naszej strony internetowej w pewnym przedziale czasowym w 99 % witryna będzie wyświetlać się odpowiednio. Jeżeli natomiast zapewniana dostępność usług stanowi poniżej 99%, wtedy należałoby zwrócić się do dostawcy o zwrot pieniędzy w związku ze spadkiem uptime poniżej ustalonej liczby. Przeciwieństwem uptime’u jest downtime, czyli przestój w dostępie usług wywołany usterką systemu.

Szybkość hiperłącza

Prędkość łącza wyznacza szybkość dostępową, na jaką możemy oczekiwać podczas oglądania naszego serwisu. Należałoby pamiętać, że od klasy oraz szybkości połączenia z internetem, które gwarantuje dostawca usług hostingowych, zależy prędkość wyświetlania się witryny lub przekazywania informacji na serwer. Prędkość hiperłącza to następny ważny parametr stanowiący o jakości hostingu.

Bezpieczeństwo

Zabezpieczenie serwerów oraz gromadzonych na nich informacji to kolejny istotny element przy doborze hostingu. Nasz partner winien zapewniać bezpieczeństwo własnych usług przez zapewnienie ochrony danych personalnych, ochrony kont klientów, ochrony przed atakami hakerów i dostarczenie specjalistycznych systemów antywirusowych, bieżącej aktualizacji bazy wirusów oraz doskonałej skuteczności ochrony antyspamowej.

Pojemność konta

Badając potrzeby naszego serwisu należałoby zwrócić uwagę na limit powierzchni dyskowej dostępnej w określonej usłudze hostingowej. Jeżeli Twoja strona internetowa będzie bogata w znaczną liczbę treści multimedialnych takich jak zdjęcia lub obrazy, oczywiście będziesz potrzebować większej pojemności konta. Powiększenie powierzchni dyskowej będzie również wymaganie w wypadku, kiedy masz firmowego e-maila założonego pod domeną witryny.

Limit transferu

Transfer wyznacza liczbę informacji pobieranych przez odbiorców Twojego serwisu internetowego podczas jego oglądania. Jeżeli Twoja strona zaopatrzona jest w znaczną liczbę materiałów multimedialnych albo ma mnóstwo podstron, wtedy będziesz potrzebować większego przesyłu danych.

Kopie bezpieczeństwa

W wypadku straty danych lub ich naruszenia niezwykle ważną funkcją jest kopia bezpieczeństwa, tzw. backup. Kopia bezpieczeństwa to dane zapewniające odbudowanie danych oryginalnych. Jest to efektywna metoda ochrony naszych danych, jaka polega na tworzeniu kopii bezpieczeństwa na zewnętrznych nośnikach. Należałoby dowiedzieć się, czy firma hostingowa gwarantuje tego rodzaju pomoc we własnej ofercie. Spytaj również o systematyczność wykonywania backup’ów – posiadanie starych kopii bezpieczeństwa jest mało przydatne.

Wsparcie techniczne

Wygodną możliwością jest zagwarantowanie przez instytucję hostingową porady technicznej. Szybka oraz efektywna pomoc działu technicznego doskonale świadczy o dostawcy. Ważne jest, aby firma na swojej stronie umieściła „FAQ”, w którym klient może znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz instrukcje krok po kroku jak samodzielnie wykonać konkretną interakcję. Nie zawsze właściciele stron internetowych to doświadczeni informatycy, często założeniem strony zajmuje się sam właściciel przez co im więcej instrukcji udostępni firma hostingowa tym lepiej. Ponadto wielu klientów ceni sobie firmy hostingowe za szybką odpowiedź na maile z zapytaniami oraz możliwość kontaktu poprzez infolinię telefoniczną. Dobrze jeżeli przynajmniej jeden z tych form kontaktu z działem obsługi jest czynny całodobowo.

Ile kosztuje hosting?

Aktualnie na rynku posiadamy opcję doboru zarówno odpłatnych usług hostingowych, jak również tych bezpłatnych. Bezpłatny hosting wiąże się naturalnie z wieloma zastrzeżeniami, częstszą awaryjnością lub niepożądanymi reklamami. Jeżeli zależy nam na jakości oraz licznych odsłonach naszej strony internetowej, to należałoby zainwestować w odpłatny hosting. Ceny odpowiedniej usługi hostingowej rozpoczynają się już od 50 złotych.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj