Poradniki

Co to jest i jak działa blockchain?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ostatnim czasie to słowo pojawia się dość często w różnego rodzaju mediach i w różnym kontekście. W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytanie co to jest blockchain w najprostszy możliwy sposób – bez zbędnego wchodzenia w żargon informatyczny.

Pojęcie blockchain (łańcuch bloków) najczęściej pojawia się w kontekście kryptowalut (bitcoin czy dPLN). A co to jest ten blockchain i dlaczego jest taki dobry i bezpieczny? Wielu specjalistów ds. bezpieczeństwa i bankowości uważa, że blockchain to przyszłość.

Co to jest blockchain – definicja

Najprościej – jest to wielka, internetowa księga transakcji. Oznacza to, że każdy komputer będący w sieci blockchain będzie przechowywał tą historię. Nie bez powodu nazywa się to block (blok) chain (łańcuch). Ta księga transakcji to jest łańcuch, zaś poszczególne transakcje są przechowywane w blokach. Każdy blok ma swoją „pamięć” jaką może być wypełniony. Jeżeli będzie pełny, to tworzy się następny blok i następny i następny.

Jak działa blockchain?

Ok, ale co w tym blockchainie jest takiego bezpiecznego?

Ano to, że każdy w sieci przechowuje dokładnie taką samą kopię transakcji. Dzięki temu cała historia jest rozproszona i to czyni ją bezpieczną. Próba ingerencji w historię na jednym komputerze zostanie szybko wykryta. Co więcej, dostęp do całej historii jest otwarty z tym zastrzeżeniem, że szczegóły transakcji może przeglądać tylko osoba która brała w niej udział. Dodam jeszcze, że każdy taki blok jest zabezpieczony skomplikowanymi algorytmami (funkcjami haszującymi).

To wszystko powoduje, że możliwość podrobienia historii jest praktycznie niemożliwa, bo wymagałoby to zmiany w całej sieci blockchain.

Blockchain – zastosowanie w praktyce

To teraz pewnie ktoś może zapytać …

Jak i gdzie można użyć blockchain?

Jak zapewne już wiesz, blockchain jest już używany przez różnego rodzaju kryptowaluty do przechowywania historii transakcji. Wszystko wskazuje na to, że blockchain może być wykorzystany w finansach a dokładniej w bankowości. Przykładowo nie będzie potrzebny pośrednik w postaci banku by wykonywać przelewy. Dodatkowo koszt utrzymania konta w banku może znacznie się obniżyć – nie trzeba będzie płacić różnego rodzaju prowizji.

Gdzie jeszcze można wykorzystać blockchain?

  1. Płatności online. Tą technologię można wykorzystać do stworzenia bardziej bezpośredniego przepływu płatności, który łączy płatników i odbiorców – krajowych jak i międzynarodowych – bez pośredników, przy bardzo niskich opłatach i niemal natychmiastowej szybkości.
  2. Edukacja. Jest tutaj bardzo duży potencjał by przechowywać wszystkie wyniki w nauce czy informacje o zdobytych certyfikatach. Dzięki temu nie będzie mowy o podrabianiu dyplomów ukończenia studiów.
  3. Głosowanie. I nie chodzi tutaj tylko o głosowanie na słitaśne zdjęcia z fejsa, ale też o głosowanie w wyborach. Dzięki blockchainowi można uniknąć fałszerstw i można znacznie przyspieszyć zliczanie głosów (w sumie to można liczyć je na żywo).
  4. Nieruchomości. Wpisy w księdze wieczystej? Ubezpieczenia? To wszystko może umożliwić ta technologia. W niej mogła by znajdować się cała historia mieszkania – kto od kogo kupował, czy było ubezpieczone. Tutaj też da się wyeliminować fałszerstwa.
  5. Zdrowie. W tej branży również jest ogromny potencjał. Prosty przykład – karta pacjenta. Historia leczenia. Na co i kiedy chorował zainteresowany, jakie brał leki itp. Dzięki blockchainowi wszystko może być w jednym miejscu. Co więcej, takie dane mogą posłużyć firmom ubezpieczeniowym dobrać lepszą ofertę czy też ocenić ryzyko.

Jak widać na powyższych przykładach potencjał tej technologii jest przeogromny. A to tylko wybrane branże. Może ich być znacznie więcej.

Już wiecie dlaczego może to być tak duża rewolucja w systemach informatycznych?

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu już wiesz co to jest blockchain. W razie jakichkolwiek pytań – komentuj.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj